Ağaçlar

Ağaçlar devasa boyutlara kadar ulaşabilen yaprak döken veya yaprak dökmeyen şeklinde yüzlerce çeşitleri bulunan güzel peyzaj bitkileri arasında yer alırlar. Bir çok ağaç kışın yaprak dökmesine rağmen bazı ağaçlar da yaz kış yeşil kalarak her mevsim güzelliğini yansıtmasıyla ünlüdür. Gösterişli çiçekleri olan ağaçlar genellikle yaprak dökerler. Bu durum yaprak dökmeyen ağaçlar çiçek açmaz anlamını getirmez. Genellikle yaprak dökmeyen ağaçların çiçekleri gösterişli sayılmazlar

Odaklanacağımız nokta kendi aramızda yaptığımız kategorilendirme ile ilgili olacaktır. Bu kategorilendirmede; Yaprak döken ağaçlar, yaprak dökmeyen ağaçlar, Çiçek açan ağaçlar ve büyük gölgesi olan devasa ağaçları inceleyeceğiz.

Yaprak döken ağaçlar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaprak döken ağaçlar genellikle çiçeklidir. Bu bölümde yapraklarını döküpte hem çiçek açan hemde ççek açmayan ağaçları inceleyeceğiz. Yaprak döken ağaçların tamamına yakını sonbaharda yapraklarını dökerler. İlkbahar döneminde ise her ağacın kendine özel yaprak açma ve sürgüne kalkma dönemleri bulunur.

Yaprak döken çiçekli ağaçlar

Geyik Dikeni, Gülibrişim, Oya, Sofora, Erguvan, Katalpa, Akasya, Süs eriği, Süs Kirazı, Süs Elması, Süs Armudu, Yaprak döken Manolya,Tesbih Ağacı

gibi daha bir çok bitki çiçekli yaprak döken ağaç kategorisinde yer alır.

Yaprak döken çiçeksiz ağaçlar

Çınar, Akçaağaç türleri, Dış Budak, Huş/Betula, Ginko Biloba, Karaağaç,

Yaprak Dökmeyen Ağaçlar

Yaprak dökmeyen ağaçlar, sonbahar geldiğinde veya kışın yapraklarını dökmezler ve yaz-kış yaprakları kalır. Bu ağaçlar yaprak döken ağaçlara göre daha çok tercih edilirler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaprak dökmeyen ağaçların çiçekleri çok fazla gösterişli olmazlar.

Yaprak dökmeyen ağaç türlerine örnek olarak ; Alev, Karayemiş, Zakkum, Ligüstrüm, Manolya gibi ağaçlar yaprak dökmezler.

 

Peyzaj kullanımları

Bitkilerin türlerine göre ekim yerleri de değişmektedir. Şehir içlerinde daha çok kirli havayı emebilen büyük boyutlarda yol ağaçları kullanılırken, Sulak alanlarda suyu seven bitkiler kullanılır. Bahçe içerisinde çiçekli veya çiçeksiz ağaçlar daha çok tercih edilir. Yaprak dökmeyen türler genellikle çalı formunda da olabildiği için piramit şekli daha uygun görülebilmektedir.

 

Kategoriler

WhatsApp chat