Altuni taflan dikim ve bakımı

Altuni Taflan (Euonymus Japonica Aurea)

Altuni Taflan, 4 metre boyuna ve 4 metre genişliğine kadar büyüyen geniş bir yaprak dökmeyen çalı görünümlü bir bitkidir. Sarı tonlarıyla tanınan ve canlı görünüm katan bu bitki, tüm yıl boyunca her türlü manzara rengini verecektir. Bitki rengi ve formu konusunda takıntılı iseniz sık sık gübrelemeyi ihmal etmemenizi öneririz.

Yeni Dikim ve Sulama: Dikimden sonra, tüm çalılar ve dökmeyenler ilk hafta boyunca günlük olarak sulanmalıdır. Çim fıskiyelerinden çalılıklara su ulaşıyorsa, sulamaya çok az ihtiyaç vardır veya hiç gerek yoktur. Elle sulama yapılırken, bitki başına yaklaşık 15 saniye süreyle normal basınçta su akıtın. Sıcak havalarda, ek sulamaya ihtiyaç duyulabilir.

Toprak örtüsü her gün dikim oluncaya kadar sulanarak hazırlanmalıdır. Sıcak havalarda her gün sulamaya ihtiyaçları olacak.

Oluşturulan Bitkiler: Tüm çalılar hava durumuna bağlı olarak haftada 1-2 kez sulanmalıdır. Ağaçlar, haftada 1 inçten az yağmur bulunan kuraklık koşulları dışında, daha fazla sulama gerektirmez. Bununla birlikte, toprak örtüsü 3 ay boyunca haftada 3 kez sulanmalıdır.

 

Gübreleme: Tüm çalıları, her mevsim yeşil olan bitkileri, ağaçları, yer örtüsünü ve uzun ömürlü bitkileri her 3 haftada bir gübrelemeyi öneririz. Bu, nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılmalıdır. Suda çözünen bir gübre  veya granül bir gübre kullanmanızı öneririz.

Budama: Tüm çalılarınız ve yeşil yapraklar sizin tarafımızdan dikildiği için sizin için budanır. Kısaca süs bitkilerinde durum göze hitap etmesi olduğundan, bitkilerinizi şekillendirmek ve boyutlandırmak için ek budama işlemi gerektiği şekilde yapılabilir. Lütfen daha spesifik budama yani derin budama için kış ve erken ilkbaharı tercih edin.

 

Euonymus İçin Büyüme ve Bakım

Peyzajınız için yeni bir çalı arıyorsanız, euonymus bir çalı ile yanlış gidemezsiniz. Bu manzara gözdesi, bir asma gibi, bir çalılığa, hatta bir ağaca bile büyüyen çeşitlerde bulunabilir. Grup olarak renkli yeşillik, ilginç ağaç kabuğu ve eşsiz çiçek ve meyvelerin yıl boyunca ilgisini çekiyorlar. Bilinen bir euonymus, ilkbaharda yeşil yapraklı bir çalı olarak başlayan “Yanan Bush” dur. Havalar soğudukça, yeşillik kırmızılaşmaya başlar ve böyle yaparak “Burning Bush” adının geldiği yer burasıdır. Sezonun ilerleyen saatlerinde yaban hayatı için yiyecek sağlayan kırmızı meyveler oluşacaktır.

Euonymus, kısmi güneşte gölgede ve hatta parlak güneş ışığında iyi çalışır. Bir grup olarak 4 ila 8 USDA Bitki Sertliği Bölgelerinde büyüyebilirler. Geyik nedeniyle yeni bir şey ekmekten korkarsanız endişelenmeyin. Bu çalılar geyiklere karşı dayanıklıdır. Bunun ötesinde peyzaj tasarımında canlı çit ve zemin örtüsü olarak iyi çalışırlar. Bunun nedeni, euonymus’un birçok çeşidinin ideal koşullar altında yılda 24 inç kadar büyümesidir.

Çevre düzenlemenizde bir euonymus kullanmayı planlıyorsanız, ilk adım yerel uzatma temsilcinize danışmaktır. Bu neden? Bu bitkinin hızlı büyümesi nedeniyle, bazı abanoz türlerinin istilacı olduğu kabul edilir. Çeşitliliğinizin istilacı olup olmadığını belirledikten sonra, dikiminizin kaderini buna göre karar vermeniz gerekecektir.

Euonymus’unuzu yerleştirmek için uygun yerle başlar. Euonymus çalısı doğrudan güneş ışığına maruz kalabilir. Bu çalı için toprak tipi önemli olmamakla birlikte, toprak drenajı çok önemlidir. Köklerin suyun içinde oturduğu “ıslak ayakları” tolere etmeyecektir. Çalılarınızı dikmeden önce, en azından bir yağmurdan sonra toprağı gözlemlediğinizden emin olun. Toprağın yüzeyinde su birikintisi olduğunu fark ederseniz, güvenli bir şekilde toprağın drenaj olmadığını söyleyebilirsiniz. Bunu belirledikten sonra ekmeye hazırsınız.

Dikim işlemine başlamak için önce kabın genişliğinin iki katı ve aynı derinlikte bir delik kazmanız gerekir. Bu yapıldıktan sonra, dikilen tencereyi deliğin derinliğini ve genişliğini kontrol etmek için deliğe yerleştirin. Gerektiği gibi ayarlayın.

blank

Delik açıldıktan sonra, deliğin içini kazımanız gerekir. Bunu neden yapman gerekiyor? Cevap basit. Toprağınızdaki kil seviyesinin yüksek olması durumunda, deliğin iç kısmının kil çömlek gibi sertleşeceği bir durum vardır. Bu işleme cam denir ve bu basit işlem, tesisinizin köklerinin delikten dışarı doğru büyümesini önler. Camın kendisi, kökleri sadece bir daire şeklinde büyüyecekleri delikte tutacaktır. Bu sonuçta tesisi öldürecek. Bunu önlemek için, deliği temizlemeniz gerekecektir. Bu, deliğin içini bahçe tırmıkla kazıyarak kolayca yapılır.

Ardından, tencere keserek euonymus’u kabından çıkarın. Kökler açığa çıktıktan sonra, kök topunu inceleyin ve hastalıklı veya ölü kökleri kesin. Biraz gevşetmek ve dışa doğru büyüyebileceklerini söylemek için kökleri parmağınızla hafifçe vurun. Bu yapıldıktan sonra, deliğin dibine 2 inç bahçe toprağı yerleştirin ve kökleri deliğe yerleştirin. Toprakla doldurun. Deliğin toprak seviyesinin ve toprağın eşit olduğundan emin olmak için hava kabarcıklarını gidermek için gereken suyu toplayın ve toprakla doldurun.

Yabancı ot kontrolü için toprağa ve malçla üstüne yavaş salınan bir gübre serpin.

Bu çalının büyümesini kontrol etmek için, ilkbaharda bitki materyali budamak mümkündür. Budama konusunda çok endişelenmeyin. Bu çalılık budama söz konusu olduğunda çok dayanıklıdır.

Bu çalılık çeşidinin az bakım gerektirmesi durumunda, birkaç bitki hastalığı problemi vardır. Bu, kabuk, külleme, safra kesesi, antraknoz ve cersocpora yaprak lekesini içerir. Bunların çoğuna mantar neden olurken, asıl mesele yağışlı hava veya bitki materyalinin zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Tabiat Ana ile ilgili yapabileceğiniz hiçbir şey yok ama harcanan yaprakların sonbaharda toplanıp bertaraf edildiğinden emin olabilirsiniz. Bu, çalı mantarının alınmasını önlemede yardımcı olacaktır. Bakteriyel konuya gelince, uygun budama teknikleri ve ayıklama stratejileri ile bitki hasarını azaltarak tutunmasını önleyebilirsiniz.

Euonymus çok hızlı büyüyen bir bitki olduğundan, bitki materyallerinizin zenginliğini paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için kesim ile başlar. Bu yayılma tekniğine başlamak için, ilk önce yayılma ile ilgili tüm malzemeleri temizlemeniz gerekecektir. Bu, kesme aletinizi suya batırmak ve bir ağartıcı kabına sahip bir kabın içine su koymak demektir. Birkaç dakika ıslanmalarını bekleyin ve sonra silin. Temiz suda durulayın ve kurumaya bırakın. Malzemeleriniz kuruduktan sonra kesmeye hazırsınız.

blank

Bu işlemin ilk adımı, drenaj malzemesini kabınızın tabanına yerleştirmektir. Ayrı bir kapta eşit parçaları kumlayın ve turba yosunu karıştırın. Bu yapıldıktan sonra, su ile sisleyin. Toprak nemlendirildikten sonra, tencereyi hazırlanan toprakla doldurun ve hafifçe aşağı çekin. Artık kesimlerinizi almaya başlamaya hazırsınız.

Tesisinizi araştırın ve en az 12 inç uzunluğunda sağlıklı dallar bulun. Onları bulduktan sonra, bıçağını al ve dalı açılı bir düğümde kes. Bir düğüm, yaprağın geldiği kök üzerinde küçük bir düğümdür.

Sonra, 12 inç uzunluğundaki kesimi 3 ila 4 inç parçalara bölün. Tüm kesimin açılı olduğundan emin olun. Her 3 ila 4 inç parça için üst 4 dışındaki tüm yaprakları çıkarın. Dip

kesik, toz halindeki bir kök hormonuna dönüşür. Bu yapıldıktan sonra, bir kurşun kalem alın ve hazırlanan toprakta bir delik açın. İşlem görmüş kesimi deliğe yerleştirin ve etrafındaki toprağı sürün. Tüm kesimlerle işlemi tekrarlayın. Bir tencerenin doldurulmasından sonra, kabı şeffaf plastik bir torbaya koyun ve bağlayın. Başlangıçlarınızı dolaylı güneş ışığı alan ılık bir odaya koyun.

Toprak nemi haftalık olarak izlenir ve yaklaşık bir ay içerisinde euonymus köklü olmanız gerekir. Köklü olup olmadığını nasıl anlarsınız? Başlamalar nazikçe çekilirse, direnmeleri gerekir. Başlangıcı yaklaşık 1 inç yüksekliğinde olduğunda plastik torbadan çıkarın ve ayrı saksılara aktarın.

Bahar gelene kadar onlarla ilgilenmeye devam edin. O zaman, onları bahçenizdeki alana nakledebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

WhatsApp chat