Bahçe Peyzajı Yapımı ve Düzenlemesi

Park ve bahçe tasarımları açısından uygulanan peyzaj, ortamın çok daha güzel bir hale gelmesini sağlıyor. En ince ayrıntısına kadar düzenleme yapılmasına olanak tanıyan işlemler bütününde amaç, elbette kullanıcıya göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin kimi peyzaj işlemi sadece ortamın güzelleştirilmesi için uygulanırken bazı peyzaj çalışmalarında ise farklı bitkilerin yetiştirilmesine rastlamak mümkün. Bu açıdan bahçe peyzajı yapımı ve düzenlemesi titizlik isteyen bir süreç olarak tanımlanıyor.

Peyzaj Düzenlemesi İçin Doğru Mevsim Seçilmeli

Genellikle bahar ayları gelmeden önce yapılan peyzaj çalışmaları, bu sayede dikilen fidanlardan ve bitkilerden en etkili sonucu almayı sağlıyor. Bahar geldiği anda çiçeklenen bitkiler, ortaya oldukça güzel bir görüntünün çıkmasını mümkün kılıyor. Ayrıca çeşitli fide yetiştiriciliği için uygulanan peyzaj çalışmalarında da mevsim seçimine dikkat edilmelidir.

Bahçe peyzajı yapımı için öncelikle ortamın dizayn edilmesi gerekiyor. Nereye ne dikilecek belirlenmeli ve akabinde toprak dikkatlice seçilmelidir. Sahip olunan toprak cinsine göre bitki seçimi, çiçeklenme sürecinde alınacak olan performansı doğrudan arttıracaktır. Bunların yanında kış ortasında yapılan bir düzenleme, olumsuz sonuçlar ile karşılaşmanıza da yol açabilir.

Bitkilere Hassas Yaklaşılmalı

Bahçe peyzajı düzenlemesi sürecinde bitkilere son derece hassas yaklaşılması gerekiyor. Toprağın cinsi, sulamada kullanılan suyun kalitesi, mevsim, hava koşulları ve budama gibi tüm noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle yapılacak olan düzenlemeden maksimum oranda sonuç alınması mümkün hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

WhatsApp chat