Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Begonvil-Bougainvillea

Begonvil, saat dört (Nyctaginaceae) ailesine ait Amerika’ya özgü bir çiçektir. Birçok türü dikenlidir. Bazı türleri genellikle iç mekanlarda ve kış bahçelerinde yetiştirilmektedir. Sert kavisli dikenleri olan bu türün çiçek salkımları, üç ya da altı ayraç ile çevrili üç çiçekten oluşmaktadır. Begonvil ’in çiçekleri küçük ve beyazdır. Çiçeğin yaprakları gövde boyunca dönüşümlü olarak düzenlenmiştir ve rengi parlak yeşildir.

Begonvil, Birleşik Krallık’ta çok korunaklı olan alanlarda başarılı bir şekilde yetiştirilmiştir. Renk olarak pembe, morun tüm tonları ve kırmızı, sarı, beyaz, somon, portakal rengi görülebilir. Çiçekleri kısa ömürlüdür ve dışarıdan yaprakları çiçek gibi görünmektedir. Küçük kuru meyve oluklar taşır. Meyvesi kuru, etli ya da çok yapışkan tüyler ile kaplı olabilir. Yapışkan tüyler bazı bölgelerde kuşları yakalamak için kullanılmaktadır.

Nerede Büyür?

Orta ve Güney Amerika’nın tropikal ve alt tropikal bölgelerine özgüdür. Fakat dünyanın her yerinde sıcak iklimlerde yetiştirilmektedir. Begonvil yetiştirmek için hem makul miktarda su hem de yüksek verimli toprak gereklidir. Ilıman iklimlerde yaklaşık 20 ila 30 metre uzunluğunda olabilir. Güney Amerika’ya özgü begonvilinin gösterişli asma hali süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Havuz ya da veranda alanlarında da mükemmel bir görüntü sağlar. Ülkemizde özellikle ege tarafında sokakları süsleyen bitkidir.

Nasıl Yetişir?

Begonvili, iyi drenajlı kumlu ya da tınlı asidik topraklarda tam güneşte ekin. Çünkü orta derecede verimli, organik olarak zengin, nemi tutan fakat ıslak olmayan toprakları sever. Kuraklığa, sıcağa ve tuza karşı toleranslıdır.Sulama işlemi derinden olmalıdır ancak sulamalar arasında kurumasına da izin verilmelidir. Yaprak koltuklarında taşınan kıvrımlı dikenler ve yarı sarmal gövdesi ile diğer bitkiler üzerinde kendini destekleyebilen odunsu bir tırmanıcıdır. Dikenleri ağrılı olabilir ve yoğun trafik alanlarından uzak tutulması gereken bir türdür.

Tırmanıcı özelliği olduğu için çit, duvar ya da pergola gibi yapıya bağlanır. Küçük begonvil, belirgin bir şekilde 5 açılı çiçek tüplerine ve kısa çiçek dişlerine sahiptir. Begonvil daldan iki yöntem ile çoğaltılmaktadır. Bunlar; tepe çelik yöntemi ve odun çeliği yöntemidir. Tepe çelik yöntemi için 10 cm uzunluğunda begonvil dalı kesilmelidir. Daha sonra kesilen dal sulanmış, nemli ve geçirgen toprağa dikilmelidir. Odun çelik yöntemi de sonbaharda yapılır. Bitkinin odunlaşan dalları kesilir ve toprağa yerleştirilir. Böylece begonvil çiçeği ilkbahara kadar köklenmiş olacaktır.

Begonvil çiçeğinin fidanlarının boyu 10-15 metreye kadar uzar. Yetiştirmek için suyu ve gübreyi azaltın. Gerekirse çiçek açtıktan sonra budayın. Bu çiçek uyku dönemine ihtiyaç duyar. Hassas bir bitki olduğu için saksıda büyütürken kök sistemine dikkat edin. Güneşi çok sever fakat balkonda yetiştirecekseniz, köklerinin gölgede, serin kalmasına dikkat edin. Kış soğuklarına karşı fazla dayanıklı değildir ve kışları soğuk geçen bölgeleri sevmez.

 

Kategoriler

WhatsApp chat