Çam Ağacı Ne Zaman Dikilir 2019

Ülkemizde birçok çeşitte bulunan çam ağacı türleri vardır. Bu çam ağaç türlerinin birbirinden farklı dikimi ve yetiştirme tarzları vardır. İlk olarak çam fidanın nasıl dikileceğinden kısaca bahsedelim.

Çam Fidan Dikimi

İlk olarak toprağın yabacı otlardan temizlenmesi gereklidir. Derin bir çukur açılmalıdır. Kazılan çukur derin olmalıdır ve kazıldıktan sonra fidan dikilirken çukura dik bir konumda yerleştirilir. Aynı zamanda çukurun içine hayvan gübresi de konulmalıdır. Ardından etrafına iki kürek üst topraktan atılır. Daha sonra ise derinden çıkarılan toprak fidanın çevresine atılır. Koyduğunuz toprak ayakla iyice sıkıştırılır. Tekrar üst kısma hayvan gübresi atılır. Son olarak bol şekilde su verilir. Son olarak fidan uzunsa ve rüzgârlı bölgeye dikilmişse desteği sağlanmalıdır.

Çam Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Çam ağacı ne zaman dikilir çok fazla merak ediliyor. Çam ağacının dikimi sonbaharda olmamalıdır. İlkbaharda dikilmesi çam ağacı için daha da verimlidir. Ancak sonbahar ayında da dikim olabilir. Toprağın ortalama sıcaklığı 4-5 derece olduğundan ilkbahar ayının başlangıç dönemlerinde de çam ağacı dikimi yapabilirsiniz.

Toprak Türüne Göre Çam Ağacı Dikimi

Ağacı dikmeyi düşündüğünüz bölgede, toprak türü ekim zamanına göre farklılık gösterebilir. Ancak arazi alanınız kumlu ve gevşek yapıda ise sonbahar zamanında dikim yapmak daha da uygun olacaktır. Toprağınız yoğun miktarda kil içeriyorsa da ilkbahar mevsiminde dikmeniz daha da verimli olacaktır. Toprağın türüne göre mevsim seçimini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

WhatsApp chat