Gelin Tacı için Büyüme ve Bakım Nasıl Yapılır

Bahara uygun olan bitkiler yaz aylarının gelmesiyle beraber bahçelerin vazgeçilmezleri olmaya devam ediyor. Bu bitkilerin en başında Vangelya yani diğer bir adıyla gelin tacı gelmektedir. İlkbahar aylarına gelindiği zaman gelin tacı çiçeğinin pembe olan ve boru şeklinde uzanan dallarında çiçekler açmaya başlar. Sonbahar aylarında ise bu bitki yeşil tonlarıyla insanları kendine hayran bırakıyor. Ancak bu bitkiyi yetiştiren kişiler bu renkleri gelin tacına yakıştırmadıkları için büyük uğraşlar sonucunda sonbahar aylarında çiçek açan gelin tacına ulaştılar.


Gelin tacı çiçeğinin büyümesi kolaydır. Ancak bu bitkiyi yetiştirenlerin, gelin tacının büyümesi için biraz emek sarf etmeleri gerekmektedir. Gelin tacı çiçeği hem güneşi hem de gölgeyi sever. Bu sebepten dolayı Gelin tacı çiçeğinin hem güneş gören hem de gölge gören yerde büyütmeniz oldukça sağlıklıdır. Zira çiçeğiniz sürekli güneşte kalırsa yanabilir. Gelin tacı bitkisi güneş ışığı altında renk değiştirerek çeşitli tonlara sahip olan bir bitkidir. Güneş ışığının en yoğun olduğu saatlerde pembe tonlarında gölgede olduğu süre içerisinde beyaz tonlarında görebilirsiniz bu bitkiyi. Gelin tacı çiçeğinin dikimi için her türlü toprağı kullanabilirsiniz. Ancak çiçeğinizin daha hızlı ve sağlıklı gelişmesini istiyorsanız çiçeğinizi nemli toprağa dikmenizi tavsiye ederiz.

Gelin tacı çiçeğinin saksıya diktikten hemen sonra belirli bir dönem sulamanız gerekmektedir. Bu çiçek büyümek için suya ihtiyaç duyar. Ancak çiçeğiniz büyüdükten sonra sürekli olarak su vermenize gerek yoktur. Sadece kuru geçen aylarda su vermeniz çiçeğiniz için yeterli olacaktır. Gelin tacı çiçeği için gerekli olan bir diğer şey ise çiçeğin toprağına gübre vermeniz olacaktır. Bu işlemi yılda bir kez olacak şekilde ilkbahar aylarında yapmanız gerekecektir. Gelin tacı çiçeği normal koşullarda budama işlemi isteyen bir çiçek türü değildir. Ancak soğuk bir kış geçirdiyseniz ilkbahar mevsimine girişle beraber çiçeğinizi budamanızı tavsiye ederiz. Budama işlemi ile beraber çiçeğiniz de daha yoğun bir çiçeklenme gözlemleyeceksiniz. Buna ek olarak yeni açan çiçeklerde gelecek yıllarda bitkinizin daha fazla çiçek açması anlamına gelmektedir.

Bu konu ile alakalı soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

WhatsApp chat