İngiliz Bahçe Teması Nedir? Nasıl Yapılır?

İngiliz Bahçesi

İngiliz Bahçeleri ile ilgili çok fazla tarihi izlenim var. Sizi İngiliz bahçe tarzının öncülerinden birkaçına tanıtmakla başlayacağız ve onların yeteneklerinin temel özelliklerini bir araya getireceğiz. Ayrıca, bu tasarımcılardan eviniz için neler alabileceğinize dair kısa bir not da ekleyeceğiz.

Bu bahçelerin doğal tarzı, mimar, ressam, peyzaj mimarı ve aynı zamanda bir mobilya tasarımcısı olan WILLIAM KENT tarafından başlamıştır. İnanması zor, ama çok doğru! Kent bahçe tasarımı için ‘naturalstic style‘ı tanıttı. Bu sadece Kent’in bahçe tasarımını doğaya mümkün olduğunca yakın tutması anlamına geliyor. Tapınağa giden dolambaçlı yolları ekledi, basamakları vardı, tasarımında su kütlelerine doğal bir şekil vermekten zevk aldı ve kısacası çalışmaları gayri resmi bir bahçe görünümüne sahipti.

İngiliz bahçesinin bir diğer büyük öncüsü ise William Kent’in hukuk öğrencisi ve oğlu – Lancelot “Capabilty” Brown idi. Söylemeliyim ki, tüm bahçe tasarım yeteneği bu aileden geldi! Lancelot, tüm geometrik tasarımlardan uzaklaştı ve maksimum uzunluklara sahip çimler vererek tazelik sağladı, akarsu, kanal ve lanet şeklinde yapay su kütleleri gibi ağaç yığınları sundu.

blank

Artık tüm tarih sevenler için, William Kent’in Twickenham’daki Alexander Pope’deki villa bahçesi, Richmond ve Rousham House, Oxfordshire’daki Queen Caroline ve Oxfordshire’daki Rousham House, Oxfordshire’daki villa tarzının önizlemesini görebilir ve Compton’da Capabilty Brown’un tasarım eserlerini görebilirsiniz. Verney, Warwickshire ve Ickworth ev ve bahçe. Yetenek olarak Brown’ın halefi kabul edilen bu iki Humphry Repton eseri de oldukça meşhur.

blank

Bir İngiliz Peyzajını taklit etmek istiyorsanız, o zaman yapmanız gerekenler:

  • Evinizin mimarisi aynı çizgide ise bir İngiliz bahçesinin en uygun olduğunu öneriyoruz.
  • Bahçe düzeninizde gayri resmi ve resmi bir planlama dengesi bulun. Eğrisel ve düz geometri kullanarak bunu başarabilirsiniz. Simetriden kaçının çünkü amaç bahçeye doğal bir görünüm kazandırmaktır.
  • Süs bitkileriyle dolu bir su birikintisi veya klasik bir heykele sahip bir çeşme esastır. Arazi dönümünüz geniş ise varsa, yapay bir akış kurmaya çalışın ve bağlantı için gerekli düğümlere köprüler ekleyin.
  • Çok yıllık bitkiler ile sınırlanmış oldukça geniş bir çim kullanın. Güller bu tarzda oldukça yaygın bir bitkidir.
  • Tuğla veya taş yolu ve tel örgüleri kullanabilirsiniz.
  • Evinizin girişine götürecek olan bir Arbor(çardak) ekleyin.
  • Bahçenizde küçük taş oturma yeri ekleyin.
  • Bahçenizin bitkilerle biraz büyümüş olmasına izin verin, çoğunlukla bu tarz bahçede çiçekli bitkiler bulacaksınız.

blank

Bu unsurları uygun planlama ve uygulama ile eklemek size kendi İngilizce bahçenizi verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

WhatsApp chat