Leylandi mi Mazi mi?

Bugün sizlere leylandi mi yoksa mazi mi sorusuna cevap vermek için bu yazıyı derleme kararı aldık. Çünkü leylandi ve mazi hakkında hepimizin kafasını karıştıran ve cevapsız kalan birçok soru yer alıyor. Bunlara artık bir son verme vakti elbette gelmiştir. Lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim. 

İlk önce sizlere kısaca leylandi ve mazi hakkında kısa bir bilgi verip, daha sonra ikisi arasında tercih yapmanızı kolaylaştıracak bir iki şeye değineceğim.

Leylandi

Leylandiler genel anlamda bahçe ve peyzaj çalışma alanlarında çok fazla kullanılıyor. Yoldan veya dışarıdan gelen gürültü kirliliği veya rüzgar sesi gibi durumlardan rahatsız olan kişiler bu bitkileri çit olarak kullanıp, hemde özel hayatını dışarıya karşı gizleme gereksiniminde kullanmaktadır. Kolay budanabilir olmasıyla istediğiniz şekli verebiliyorsunuz.

Mazi

Mazi ise güçlü olan kökleri ile toprağı tamamen kavrıyor ve koruyor. Çok güzel bir dokuya sahip olan çit bitkisi olarak kullanıma oldukça uygundur. Hem kış hem yaz yeşilliğini koruyan bu bitkiye iyi bakmanız halinde çok uzun boylara ulaşabiliyor. Sizlerde leylandiler gibi bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Gelelim uzun lafın kısasına, eğer bahçeniz dışarıya karşı çok ön planda ise ve rahatsızlık seviyeniz fazla ise, bir kısma mazi bir kısma leylandi ekebilirsiniz. Ancak benim bahçem küçük diyorsanız, leylandi ekmeniz yeterli olacaktır. Yok bahçem büyük derseniz eğer, mazi size daha uygun olacaktır. Bunu söyleme sebebim ise daha şık duracağı için.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

WhatsApp chat