Leylandi ne kadar aralıkla dikilir?

Leylandi ne kadar aralıkla dikilir? Leylandi çamı her yıl tüm aylarda yeşil ve dayanıklı bir bitki olmasıyla bilinen çam türüdür. Daha çok bahçe duvarlarını örtmesiyle bilinen ve çit olarak kullanımı meşhur olan bir bitkidir. Çok soğuk ve rüzgara karşı dayanıklı olan diğer çamlara göre bir farkı bulunuyor. Bu fark ise daha hızlı büyümesidir. Leylandi çamı için suyu çok emen ve fazla sert olmayan topraklara ekilmesi gerekiyor. Ekiminde çukurun güzel bir şekilde derin olması ve yapraklarının toprağa gömülmesi iyi olacaktır.

Leylandi Hangi Ay Dikilir?

Leylandi hangi ay dikilir sorusu çok fazla merak edildiği için, kısaca cevap vermek isteriz. Ekim ayında dikilmesi en uygun zamanlardan biri olarak bilinir. Sulaması ve budaması düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Daha çok geçirgen toprağı seven bir bitkidir. Çamın kökleri çok derinlere kadar ineceğinden toprak geniş açılır ve bol su ile sulanması gerekir.  Düzenli bir sulama için ise damlama sulama sistemi önerilir.

Leylandi Kaç Metre Arayla Dikilir?

Leylandi çamı kaç metre arayla dikilir? Bu soruyu da eminim soracaksınız. Siz sormadan biz cevap verelim. Leylandi tek ağaç olarak yetiştirilebilir ve duvar ile çit olarak da toplu olarak yerleşimi mümkündür. Daha çok peyzaj kullanımında çok fazla kullanılıyor. Dayanıklı ve bakımının kolay olmasından çok tavsiye edilir.

Leylandi çamı dikimlerinde 1 metre arayla dikim yapılması önerilir. Çünkü leylandi çamı büyüdüğü zaman budamayla aralarını güzelce doldurarak şekil vermeniz daha uygun olacaktır..

3 Yorum

  1. blank
    Merhaba faydalı paylaşımlarını için çok teşekkürler. Yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm bir sorunum var. Evimin arkasında bulunan komşum bina çekme payını dikkate almadan dört katlı bina yaptı ve arka taraflara pencere açtı. Arkada bulunan yaklaşık 100 metrekare bahçemin tüm mahremiyeti kayboldu bu yüzden. Ben de bunu kısmen engelleyebilmek için yaklaşık 1 metre ara ile leylandi diktim. Şu an boyları yaklaşık 2-2.5 metre ama yeterli olmayacağı ve yeterince uzamayacağı kanaatindeyim. Ancak dördüncü kata kadar uzun vadede bahçemi ve evimi saklayabileceğim bir yöntem ve ağaç veya bitki tipi belirtirseniz çok memnun olurum. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
    • blank
      Öncelikle leylandileriniz 1 metreden 2.5 metreye ne kadar sürede ulaştı bunu bilmek gerekir. Leylandiler iyi bakıldığında yılda ortalama 70-100cm büyüme yaparlar. Şuan hızlı büyüyebileyen ve 4-5 metrelere çıkabilen en sağlıklı bitki leyandidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

WhatsApp chat