Mazı Çeşitleri Nelerdir?

Mazı çeşitlerinin ve bu türlerin özellikleri hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Kore Mazısı (Thuja koraiensis)

Bu mazı türü Kore yarımadasının kuzey bölgelerine ait bir türdür. Çit mazılarının büyüme oranları oldukça hızlıdır. Ancak Kore mazısı yavaş büyüyen bir türdür. Doğal ortamlarında 10 metreye kadar ulaşabilen bu türün, kendi bölgesinde nesli tükenenler arasındadır. Sebebi ise orman boşluğu nedeniyle az sayıda ürüyorlar.

Amerikan Mazısı

Kuzey Amerika’da kendiliğinden oluşan ve 12 ay boyunca sağlamlığını koruyan bu tür sıklıkla tercih edilmektedir. Tür olarak 6 türe sahip olan Amerikan mazısı uygun şartlarda 70 metreye kadar uzayabiliyor. Güzel görüntüsü sayesinde süs bitkisi olarak tercih edilen bir türdür.

Batı Mazısı(Thuja occidentalis)

Bahar aylarının başlarında çiçeklenmeye başlayan Batı mazısı, ilk olarak yeşil daha sonra ise açık kahverengini alan bir türdür. Gövde ve kabuk bakımından genellikle birkaç gövde yapar ve turuncu-kahverengi, sığ pullar halinde çatlayan kabukları vardır.

Doğu Mazısı(Platycladus orientalis)

Süs bitkisi olarak yetişen bu tür, yeşil renge sahiptir. Kuzey Çin bölgesine ait olan Doğu mazısı, Hindistan, Japonya, Kore, İran’da doğasını bulmuştur.

Japon Mazısı(Thuja standishii)

Japon mazısı boyunun uzunluğu olarak bilinir. Yaklaşık 110 metreye kadar uzanan ve kozalaklarının boyu 3-4 cm olan bu tür, 5 yılda tohum vermeye başlar. En eski Japon mazısı olarak kayda geçen ağaç, 1450 yaşındadır. Boyu ise 115 metredir.Önemli bilgilendirmeler

Enfidan.com üzerinde satışa sunulan ürünler için;
 • Ürünler her zaman belirtilen boylarda gönderilir.
 • Ürün içerisinde herhangi bir saksı boyutu belirtilmişse de ürünlerin saksıları değişmiş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Saksı ihtiyaca göre büyümüş veya ufak saksıdaki satılık ürün belirtilen boya ulaşmış olabilir.
 • Bazı ürünler herdem yeşil kalacağı gibi bazı ürünler mevsimsel durumlara göre renk değiştirebilir, yaprak dökebilir durumda olabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategoriler

  WhatsApp chat