Mazı türleri bahçelerde göz alıcı bir görünüşe sahiptir. Yaz kış, sene boyunca yeşil kalabilme özelliğine sahiptir ve yaprak dökmez. Hızlı büyüyen cinsleri kısa zamanda perdeleme yaparak görüntüyü kapatır. Kozalaklı bir ağaç olmasına rağmen, diğer iğneli türlere nazaran yaprakları daha yumuşak dokudadır. İbrelerin renkleri, türlerine göre farklı tonlarda izlenebilmektedir. Koyu yeşil, zümrüt yeşili, sarı-yeşil tonları ve bazen de mavi yeşil tonlarında olan türleri mevcuttur.

İyileştirici özelliği ile bilinir ve bu nedenle bazı bölgelerde hayat ağacı olarak da isimlendirilmiştir. Yeşil kısımları çok güzel gözükse de zehirlidir ve kesinlikle yenilmemesi gerekmektedir.

Mazı (Thuja)

Servigiller familyasına ait ağaç formundaki bitkilerden oluşan bir dizi topluluğuna verilen isimdir. Anavatanı Kuzey Amerika ve doğu Asya’dır. Buralardan diğer ülkelere yayılmış bir bitkidir. Özellikle süt acı olarak tercih edilmektedir. Meyve olarak kozalak veren ağaçlardan bir tanesidir. Kozalaklar pek çok sağlık açısından faydalı ilaçların yapımında kullanılır. Mazı ağacının yeşil yaprakları cadde üzerindeki sivillerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bazı zehirlenmelerde panzehir yapımında mazı ağacından faydalanılır. Yaklaşık 20 metreye kadar boyunla uzayabilen bir ağaçtır. Beş farklı türü bulunmaktadır. Mazı ağacının kozalakları ve yaprakları bakteriyel enfeksiyonun tedavisinde de kullanılır. Ayrıca kas ağrıları yaşandığında da kaynatılıp çayı yapılan ağaç yaprakları kasların gevşemesini sağlayacaktır.

Mazı çeşitleri

Botanik ismi “Thuja” olarak geçer. Ülkemizde bilinen bir çok çeşidi vardır. her bir çeşidin kendine ait farklı alt varyantları da bulunmaktadır.

Çit mazısı : Genellikle leylandi ile çok karıştırılır. Budamaya ve şekillendirmeye müsait bir yapıya sahip olduğu için çitlerde kullanılmaktadır. Fakat az üretimi sebebiyle piyasada çok fazla bulunmamaktadır.

Piramit : Yapı itibariyle piramit görünüşe sahip olan bir türdür. makaslanmayı ve şekil almayı sevmek kendi başına büyür.

Smargat : Dolgun bir yapıya sahip olan smargat, halk dilinda smargat olarak bilinir asıl ismi “Smaragd” olarak geçer. Zümrüt yeşili bir görüntüye sahiptir.

Top Mazı : Yuvarlak, top şekline sahip bir türdür. Genellikle budamaya gerek kalmadan aynı şeklini korur. Yavaş büyüyen bir türdür.

blank

Kategoriler

WhatsApp chat