Botanik adı: Lagerstroemia İndica olarak geçer. Oya Ağaçları, ağaç ve çalı formlu olarak iki çeşitte büyütülebilir. Oya ağaçlarının genel özellikleri; Ağustos aylarında harika çiçek açarlar ve çiçeklerinin kalma süresi uzundur. Oya çalıları çok yavaş büyürler. Bilinen çiçek renkleri pembe, beyaz ve mor renkleridir. Çalı formlu olanlar genellikle kısa gövdeden tijlendirilip yapraklarında taç oluşturularak büyütülür. Bahçenin herhangi bir yerinde fazla yer kaplamazlar. Ağaç formlu oyalar 2 metreden tijlendirilerek afaç formunda kullanılırlar.

Genellikle krep mersin olarak bilinen Oya (Lagerstroemia indica), gevşek aileden dik, geniş yayılan, çok gövdeli, yaprak döken bir çalı veya küçük ağaçtır. Tipik olarak 5-7 metre boyuna kadar büyür.

Oya Ağacı Süs özellikleri arasında uzun çiçeklenme döneminde muhteşem sonbahar rengi bulunur. Yaz aylarında dik dallarda kıvrımlı yaprakları olan gösterişli çiçeklerden oluşur. Yetiştirilen çiçek renkleri kırmızı, beyaz, pembe, leylak rengi, lavanta ve mordur.

Oya ağaçları hem ağaç kategorisinde olmasından hemde yavaş büyümesinden dolayı fiyatları diğer ağaçlara göre biraz daha pahalıdır. Üstelik çok güzel çiçekler açması da fiyatlara etki etmektedir. Oya (Lagerstroemia indica) bitkisinin en önemli özelliklernden bir de yukarıda da bahsettiğimiz gibi çiçeklenme süresinin ğer çiçekli bitkilere göre daha uzun olmasıdır. Artı olarak Ağustos aylarında çiçek açması diğr ağaçlar çiçeklerini dökdükleri için kendilerini daha fazla ön planda tutmasını sağlar. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında piyasada yaptığımız araştırmalar doğrultusunda en uyungun oya ağacı fiyatını bizde bulabilmenz mümkündür. Oya ağaçlarını perakende ve toptan fiyatları ile sitemizden takip edebilirsiniz.

Kategoriler

WhatsApp chat