Sarmaşık Çit Bitkileri

Sarmaşık bitkilerini yabani ya da süs bitkisi olarak dünyanın birçok yerinde görebiliriz.  Duvar diplerinde sık olarak gördüğümüz sarmaşıklar duvarın örtünmesini sağlar.

Görüntüsü sayesinde de fazlasıyla dikkat çeker. Rengârenk açan sarmaşık türleri dış cephe dekorasyonu konusunda tercih edilecek en mantıklı yöntemdir. Siz de çit bitkisi olarak sarmaşığı tercih etmek istiyorsanız aşağıda olan sarmaşık türlerini inceleyebilirsiniz.

Hanımeli

Caprifoliaceae familyasının üyesi olan hanımeli bitkisi etrafa yaydığı güzel koku sayesinde bahçelerde sarmaşık çit bitkisi olarak kullanılır. Küçükken alttaki yerini çekip çıkan balı yediğimiz bu bitkiyi çoğu kişi bilir. Hızlı büyüyen bu bitki genellikle beyaz ve sarı renktedir. Sarmaşık çit olarak kullanacağınız hanımeli bitkisinin 7 metreye kadar uzadığı görülmüştür.

Gelin Duvağı

Diğer adıyla begonvil olan bu tür Akdeniz bölgesinde yazlık bölgelerin vazgeçilmez sarmaşığıdır. Duvarları sarma özelliği sayesinde tutunduğu yapı boyunca büyüme özelliğine sahiptir. Renk olarak mor, beyaz ve kırmızı türleri vardır.

Duvar Sarmaşığı

Sürekli yeşil rengiyle kalmasıyla bilinen duvar sarmaşığı, otsu ve odunsu bitki türüdür. Tırmanıcı özelliği olan ve yerde sürünen bu bitki aynı zamanda havadaki gazları çeker. Oldukça dayanıklı olan bu sarmaşık türü 5-10 cm’lik yaprakları yaz-kış dökülmez. Kireçli topraklar ve taze humusu tercih eder.

Çan Sarmaşığı

Diğer sarmaşık türlerine göre en sorunsuz olan ve hızlı bir şekilde büyüyen sarmaşık türüdür. 8 cm’lik dev çiçekleri de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

WhatsApp chat