Türkiye’de yetişen bitkiler

Türkiye’de yetişen bazı ender bitkiler bulunuyor. Belli başlı sınırlı endemik bitki türleri ülkemizde yetişmekte. Bugün sizlere bu bitkilerin bir kaçını aktaracağım.

Anadolu Glayölü bitkisi

Anadolu glayölü bitkisi sizlerinde tahmin edebileceği gibi sadece ülkemize özgü bir bitkidir. Kızılçam ormanlarında genellikle maki ile kiraç taşlı olan kısımlarda yetişmekte. Buna ek olarak ise Ege bölgesinde de rastlandığı görülmüştür.

İstanbul Kardeleni Bitkisi

Türkiye’de endemik bir kardelen türü olarak bilinen bu bitki İstanbul ile beraber Bolu ve Bursa son olarak ise Kırklareli bölgesinde yetişmektedir. Genelde göknar ile kayın ormanlarının kenar kısımlarında Ocak ve Nisan aylarında ise çiçeklenme zamanı olduğu ifade ediliyor.

Kapadokya Soğanı

Kapadokya soğanı çiçeğinde tam altı tane taç yaprak yer alıyor. Genellikle kayalık ve ormanlık alanlarda yetişmektedirler. Boyları 30-40 cm arasındadır. 900 ile 1500 metre arasında yetiştirilmeye çok elverişli bir bitkidir.

Antalya Çiğdemi Bitkisi

Çok uzun yıllar yaşayacak bir bitkidir. Yetişme alanlarına baktığımızda 900-1300 metre yükseklikte yetişmeye elverişli ve dağınık olan quercus ormanlarında görülmektedir. Ekim ile Aralık ayları arasında çiçek açar ve Antalya’da yer alıyor.

Van Ters Lale

Van lalesi, adından da anlaşılacağı gibi bir laledir. Ülkemizde yetişen ve hüznün ilk sembolü olarak bilinir.Önemli bilgilendirmeler

Enfidan.com üzerinde satışa sunulan ürünler için;
 • Ürünler her zaman belirtilen boylarda gönderilir.
 • Ürün içerisinde herhangi bir saksı boyutu belirtilmişse de ürünlerin saksıları değişmiş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Saksı ihtiyaca göre büyümüş veya ufak saksıdaki satılık ürün belirtilen boya ulaşmış olabilir.
 • Bazı ürünler herdem yeşil kalacağı gibi bazı ürünler mevsimsel durumlara göre renk değiştirebilir, yaprak dökebilir durumda olabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategoriler

  WhatsApp chat