Yaz Aylarında Fidan Dikmek Güvenli mi?

İlkbahar ya da sonbaharda ağaç dikmek uzun zamandır peyzajcılık için bir kural olmuştur.

Ancak yaz ortasında yeni ağaçlar dikmek aklınızda olabilir.

Yaz ayının dikim kurallarını ve neden ilkbahar ve sonbaharın yeni ağaç dikmek için en uygun zaman olduğunu kısa yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yaz ayında ağaç dikebilir miyim?

Yaz sıcağında ağaç dikmek ağaçların kurumasına yol açabilir. Sıcak ve kuru elementler bir ağaca kendini kurmaya çalışırken stres verir.

Yeni ağaçlar kışın hayatta kalmaları ve gelecek baharda sağlıklı büyümeleri için ihtiyaç duydukları gücü hızla tüketirler. Aynısı, yaz aylarında ağaç dikmek için de geçerlidir – onlar yeni bir yere yerleştiklerinde yeni çevreleri onları strese sokabilir ve gelişmelerini engelleyebilir.

Bu kuralın bir istisnası var. Yaz aylarında, olabilir plastik kaplarda yetiştirilen ağaçlar yerine çıplak kök veya rootball ağaçları dikmek ağaçların halihazırda sağlıklı bir kök sistemi olduğu için, nakil şoku yaşama olasılığı daha düşüktür. Ancak, kaplarda yetişen ağaçlar bile yaz sıcağında hayatta kalmak için bol suya ihtiyaç duyar .

Neden İlkbahar ve Sonbaharda Dikim Yapmalıyım?

İlkbahar ve sonbahar boyunca, ağaçlar uykuda bir aşamadadır, yani büyümeleri önemli ölçüde yavaşlar.

Sezonun soğuk sıcaklıkları ile birleştiğinde ilkbaharın ortalarında zirve büyüme mevsimi için tam zamanında, sağlıklı kök gelişimini desteklemeye yardımcı olur.Önemli bilgilendirmeler

Enfidan.com üzerinde satışa sunulan ürünler için;
 • Ürünler her zaman belirtilen boylarda gönderilir.
 • Ürün içerisinde herhangi bir saksı boyutu belirtilmişse de ürünlerin saksıları değişmiş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Saksı ihtiyaca göre büyümüş veya ufak saksıdaki satılık ürün belirtilen boya ulaşmış olabilir.
 • Bazı ürünler herdem yeşil kalacağı gibi bazı ürünler mevsimsel durumlara göre renk değiştirebilir, yaprak dökebilir durumda olabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategoriler

  WhatsApp chat