Yeni ekilen fidanınızın yaprakları soluyor mu?

Fidan yerine nazikçe yerleştirilir, toprakla kapatılır ve suyla demlenir – yeni ağacınızın gelişmesini bekleyemezsiniz !

Ancak, ağaçlarının yepyeni hayatlarına daldığını izledikten sonra, kahverengi, sarı veya solmuş yapraklar görebilirsiniz?

Yeni ağaçlar sarkık veya renksiz yaprakları olduğunda, bir sorun olduğuna işarettir. Peki, yeni fidanların ve yaprakların sarramasını nasıl engelleyebilirim?

Yeni dikilen ağaçlara ne yapılmalı?

Yeni bir yere geçmek genç ağaçlar için streslidir. Ortamdaki ani değişim, nakil şoku denilen her türlü soruna yol açabilir .

Nakil şoku genellikle ağacın köklerinde başlar. Bazen kökler yayılmak için yeterli alana sahip olmazlar veya dikildikten hemen sonra yeterli su alamazlar. . Bu yüzden solmuş, sarı veya kahverengi yapraklar görüyorsunuz.

Yeni Ekilen Fidanım Canlı mı?

Bir ağacı canlandırabilirsiniz, ama önce canlı ve iyi olduğundan emin olmalısın.

Fidanın dalını bükmeyi deneyin. Ağaç ölmüşse kolayca kopar. Canlı ağaç dalları çeviktir, bu nedenle esnek, bükülebilir ve kırılması daha zordur.
Veya, parmak ucunuzla veya bir çakı ile daldaki bir noktayı çizin. Kabuğun hemen altındaki tabaka nemli ve parlak yeşilse, ağaç canlıdır.

Yeni Dikilen Fidan için Ne Yapılır ( Solma ve Sararma )

Ağaçlar genellikle nakil şokuna maruz kalır, çünkü kökleri kendilerini oluşturmak için yeterli alana sahip değildir.

Şoklu ağaçlar da tekrar harekete geçmeleri için biraz desteğe ihtiyaç duyar. İşte deneyebileceğiniz birkaç şey:

Ağaç köklerine haftada en az bir inç su verin .
Ağacın tabanından damlama hattına iki ila dört inçlik bir malç katmanı uygulayın . Malçı bagajdan beş santim uzakta tutun.
Ölü veya zarar görmüş dalları kesin
Bu adımlar ağacınıza yardımcı olmuyorsa, ağacı daha büyük bir delik açmayı düşünün. İlk önce, ağaç dikimi hakkında bu kılavuzu okuyun . Ağacınızın taşınması gerekip gerekmediğinden emin değilseniz bir ağaç uzmanına sorun. Ağacınızı tekrar dikmek bir kez daha şok edebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

WhatsApp chat