Abelia (Abelya) – Güzellik Çalısı

Orjinal adı “Abelia” olup dilimizde “Güzellik çalısı” olarak geçer. Botanik adının dilimize uyarlamış hali “Abelya” ‘dır. Farklı çeşitleri vardır. Yeşil alacalı ,yeşil, sarı abelya vb gibi farklı türleri bulunmaktadır. Botanik adları ile stoklarımızda bulunan cinsler; Grandiflora kaleideskop,  Grandiflora Confetti olarak geçmektedir. Aşağıda stoklar kalmış ise Güzellik çalısı  fiyatlarımızı inceleyebilir, toptan ve perakende fiyatlarımız ile sipariş verebilirsiniz.

Hanımeligiller familyasına ait çalı formundaki bitkilerin genel adıdır. Farklı türleri bulunur. Bazı türleri kışın yapraklarını dökerken bazıları ise ılıman bölgede yetişiyorsa her dem yeşil kalabilir. Abelya bitkisinin anavatanı Çin’dir. Çin’den yurdumuza da gelmiş olan bu bitki hemen hemen bütün bölgelerde yetişebilir. Yaklaşık 2 metreye kadar uzayabilir. Son baharın başında çiçek açar. Çiçekleri pembe ya da beyaz renkli olabilir. Yaprakları kenarları dişli yeşil renkli ve oval şekildedir. Yaprakların parlak bir görüntüsü vardır. Yetiştirilirken çok fazla ışık istemeyen bir bitkidir. Yarı gölge alanlarda yetişebilir. Ortalama su miktarı ile bu bitkiyi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Çok soğuk havalara karşı dayanıklı değildir.

Yaprak döken bir bitki olduğu için yaz ve kış aylarında 2 farklı bitki gibi bir görünüm verir. Kış aylarında fidan sadece dal durumunda olduğu için göze hitap etmez. İlk bahar ayında kuru dalların yeşillenip yaprağa dönmesi ve sonrasında çiçeklerin açmasını izlemek çok keyifli olacaktır.

Kategoriler

WhatsApp chat