Ağaç Budama Ne Zaman Yapılır?

Özellikle fide yetiştiriciliği ve park – bahçe düzenlemesi ile yakından ilgilenen kişiler, ağaç budama işlemi ile mutlaka karşı karşıya kalırlar. Bitkilerin çok daha canlı hale gelmesini sağlamak ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini desteklemek için budama işlemi yapılması gerekiyor. Peki, ağaç budama ne zaman yapılır?

Ağaç Budama Zamanı

Eğer ağacınızdan düzenli bir gelişim görmek istiyorsanız uygun zaman aralığında budama ve bakım işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Ülkemizde ağaç budama, genellikle 15 Kasım ile 15 Mart tarihleri arasında yapılıyor. Ağaç budama işlemi için yaprakların dökülmesini beklemeniz gerekiyor. Nitekim söz konusu tarihlerde ağaçların sararan yaprakları tamamen dökülmüş olabiliyor. Bu sayede budama işlemi mümkün kılınabiliyor.

 

Yanlış zamanda budama yapılması, ağacın doğrudan hasar görmesine neden olabilir. Bununla birlikte sağlığını kaybedebilen ağaç, çok daha farklı problemler ile karşı karşıya kalabilir. Bundan dolayı budama zamanı doğru bir şekilde seçilmeli, mümkün olduğunca yaprakların dökülmesi beklenmelidir. Özellikle kış ayları, bitkiler için uyku sürecini temsil ediyor. Bu nedenle kış aylarını budama dönemine ayırmanız, etkili bir süreç oluşturmanızı sağlayabilir.

Neden Budama Yapılmalı?

Bu noktada ağaç budama ile toprak işlemesini benzer durumlar olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki topraktan daha fazla verim alınabilmesi için o toprağın işlenmesi gerekiyorsa ağacın da budama işlemi ile daha sağlıklı büyümesi sağlanmalıdır. Ayrıca ağaca gelebilecek olan zararlar ile mücadele için de budamaişlemi en önemli süreçlerden bir tanesidir.Önemli bilgilendirmeler

Enfidan.com üzerinde satışa sunulan ürünler için;
 • Ürünler her zaman belirtilen boylarda gönderilir.
 • Ürün içerisinde herhangi bir saksı boyutu belirtilmişse de ürünlerin saksıları değişmiş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Saksı ihtiyaca göre büyümüş veya ufak saksıdaki satılık ürün belirtilen boya ulaşmış olabilir.
 • Bazı ürünler herdem yeşil kalacağı gibi bazı ürünler mevsimsel durumlara göre renk değiştirebilir, yaprak dökebilir durumda olabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategoriler

  WhatsApp chat