Çit Bitkileri Ne Sıklıkta Nasıl Sulanır?

Sulama söz konusu olduğunda genel kural, bitkilerinizi haftada birkaç kez değil sık sık iyice sulamaktır. Yeni ekilen çitler, çitlerden daha fazla sulama gerektirir ve hava şartlarını yansıtmak için sulama rejiminizi arttırmalı veya azaltmalısınız. Örneğin, hava sıcak ve kuraksa, daha sık suya ihtiyacınız olacaktır, ancak şiddetli yağmur dönemleri meydana gelirse sulamayı azaltmalısınız.

Bitkileri suya korumak için en uygun zaman, sabahları veya akşamlarıdır, çünkü gün içerisinde sulama, bitkilerin köklerine ulaşmadan toprak yüzeyinden buharlaşan neme yol açabilir. Yaprakları tam güneşte sularsanız yaprak kavurması da oluşabilir, bu nedenle sulamayı köklere yönlendirmek her zaman en iyisidir.

Aşırı sulamaya ilişkin olarak, farklı koruma altındaki bitkilerin farklı toprak türlerine uygun olduğunu hatırlamak önemlidir. Örneğin, Alder hedging ıslak bir toprağı tercih ederken, Lavanta hedging normalden kuru toprağa tiplerinde en iyi şekilde büyür. Bunu akılda tutarak, birkaç basit adımla fazla sulama yapmaktan kaçınılabilir. Suyun toprağa emilmediğini fark ederseniz, sulamayı buna göre azaltın. Toprağınızın çok kuru olup olmadığını kontrol etmek için basit bir test, yüzeyin altından bir toprak örneği toplamaktır, en az 2 inç derinlikte öneririz. Eğer toprak kuru hissediyorsa, bitkileriniz daha fazla suya ihtiyaç duyarsa, toprak nemli hissediyorsa, onlar gerekmez.

 

Sulayacak bir çit bitkiniz yok mu hemen şimdi buradan temin edin 🙂Önemli bilgilendirmeler

Enfidan.com üzerinde satışa sunulan ürünler için;
 • Ürünler her zaman belirtilen boylarda gönderilir.
 • Ürün içerisinde herhangi bir saksı boyutu belirtilmişse de ürünlerin saksıları değişmiş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Saksı ihtiyaca göre büyümüş veya ufak saksıdaki satılık ürün belirtilen boya ulaşmış olabilir.
 • Bazı ürünler herdem yeşil kalacağı gibi bazı ürünler mevsimsel durumlara göre renk değiştirebilir, yaprak dökebilir durumda olabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategoriler

  WhatsApp chat