Çit bitkilerini nasıl koruyabilirsiniz?

Çitinizi nasıl koruyabilir ve düzenleyebilirsiniz?

Yeni çitlerin, şekil oluşturmak ve uzun bacaklı, sağlıksız büyümeyi önlemek için erken bir aşamadan budanması gerekir. Geri harcadığınız miktar, çitin türüne bağlı olacaktır.

Çitleri mümkün olan en kısa sürede şekillendirmeye başlayın – yeni veya kurulmuş resmi bir çit, alttan üste göre daha geniş olacak şekilde inceltilmeli ve alt bölümün sağlıklı büyümesi için gereken güneş ışığını alabilmesi sağlanmalıdır.

Çit kurulduktan sonra düzenli bakım sağlıklı ve düzenli olmasını sağlar. Tecrübe ederseniz, bir çiti gözle kesebilirsiniz, ancak çizgilerinizi bastonlar arasında gergin uzunlukta tellerle ayarlamak iyi bir fikir olabilir. Resmi bir çitin şekli bozulmuşsa, ciddi şekilde geri kesmek genellikle tek çaredir. Ancak bu yöntemin tüm türler için uygun olmadığını unutmayın. Özellikle kozalaklı ağaçlar eski ahşabı keserseniz kötü tepki verir.

Çit kesme mevsimleri ve kesme sıklığı türlere bağlıdır, ancak kural olarak, her mevsimde yetişen her mevsim yeşillik, büyüme mevsimi boyunca (Mayıs-Eylül ayları arasında) kesilmelidir. ve leylandii gibi bazı hızlı büyüyen kozalaklı bitkilerin kontrol altında tutulması için daha sık düzeltilmesi gerekebilir. Ağustos sonundan sonra iğne yapraklıları kesmeyin. Kayın veya gürgen gibi brendi çitleri Ağustos sonlarında kesilmelidir ve eğer büyük yenileme çalışmaları gerekiyorsa, tesis hala uyurken iken Şubat ayının sonunda bunu yapın.

Her zaman unutmayın, yuvalama yapan kuşları rahatsız etmemek için yılın erken saatlerinde kesilmemesi önemlidir.

En güzel çit bitkilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

WhatsApp chat