Fidan Dikim Mesafesi Nasıl Olmalı?

Fidan Dikim Mesafesi Nasıl Olmalı?

Fidan dikimi sabah saatlerinde ya da ikindi vaktinde yapılması önemli bir bilgi olarak bilinmelidir. Çünkü bu zaman aralıklarında buharlaşma en az seviyede olmaktadır. Fidan dikim mesafesi birçok kişi tarafından merak ediliyor olsa da bu yazımızda sizlere fidan dikimi hakkında birçok bilgiyi vermiş olacağız.

Fidan dikimi için sabit bir bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü fidan dikimi zamanında fidanın kök kısmına bakılması gerekiyor. Mesela; Yarı bodur, bodur ve klasik anaçlı kök bulunuyorsa her birinin dikim mesafesi farklı olacaktır.

Fidan çukuru ne kadar olmalıdır diye merak edenler ise ortalama olarak en, boy 40 cm çapında yeterli olacaktır. Tüplü fidan dikimi yapılacaksa eğer tüp dışına sarkık şekilde olan köklerin kesilmesi çok önemlidir. Eğer dikmek istediğiniz fidan açık kök ise yani çok köklü ise kırılmış olan köklerin kesilmesi önerilir.

Dikim Mesafe Ölçüsü Örnekleri

Hangi fidanın ne kadar mesafede olacağı birbirinden farklılık göstermektedir. Buradan birkaç örnek vererek sizleri bilgilendirmek isteriz. Yarı bodur, bodur ve klasik anaç kök fidanlar için örneklere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Armut fidanı dikimi yapacağınızı var sayalım. Eğer bu armut fidanı yarı bodur ise dikim mesafesi 3 metre olmalıdır.

Tam bodur 1-5 Metre arasında olmalıdır. Eğer yarı bodur armut fidanı ise dikim mesafesi 3 metre olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

WhatsApp chat