Fidan Dikimi

Fidan dikimi nasıl yapılır? Bugün sizlere fidan dikimi hakkında bazı bilgileri aktaracağız. İşte detaylar…

Toprak hazırlama işlemi: İlk önce dikimi yapacağınız bahçedeki alan kısmi veya tam olarak gübrelenir daha sonra sürülür. Ardından nehir veya ocak kumu eklerseniz daha iyi olacaktır.

Çukur hazırlama işlemi: Çukur olayı çok önemlidir. Çukurlar, dikilmesini istediğimiz fidan veya ağaçların kök hacimleri kadar olmalıdır. Çukuların boyu ise 60 cm den daha az olmaması gerekiyor. Çünkü fidanı dikeceğimiz toprakların işlenmemiş veya çok işlenmesi halinde çukurun daha büyük olması gerekiyor. Ayrıca çukur kazıldığında üsten çıkan toprağı alta, alttan çıkanı ise üste koymanız önemlidir.

Bunun yanı sıra ise çukurun dipleri, biraz kabartılmalı ve ardından sulanması gerekiyor. Çukurun çapı derinliğinden daha geniş tutulması faydalı olacaktır. Çukurların ise fidan ekiminden 1 hafta önce açılması daha iyi olacaktır.

Fidan ekim işlemi: Dikilecek olan tüplü yada açık köklü fidanları hazırlayın. Tüplü fidanı saran kap kökünü saran toprağı dağıtmadan çıkarın ve elde tutun. Arkadaşınızın yardımı ile fidanı çukura yerleştirin. Daha sonra ise çukuru toprak ile doldurun. Ayak yardımıyla basın ve fidanı sıkıştırın. Köklere zarar vermemeniz gerekiyor. Direk güneş ışığından ise koruyun. (kökleri)

Can suyu şart: Dikimden hemen sonra can suyu vermeniz gerekiyor. Ayrıca toprağı çamur haline getirmeyin. Can suyu verdikten sonra 15 günde 1 sulama yapmanız ve çapalamanız faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

WhatsApp chat