Gölge Bahçeleri için Çalılıklar

Çoğu kişiler bahçelerin olgunlaştığı günün hayalini kurmaya devam ediyor. Uzun boylu, yapraklı ağaçlar ile çiçek açan uzun ömürlü höyükler, yosun kaplı heykel olmasını ister. Korunaklı noktaları öngörmekteyiz.

Daha sonra gerçeklik bizleri biraz üzüyor. Ağaçlar büyüdüğü zaman altındaki her şeyi gölgelendiriler ve en çok sevilen durumu yaşarız. Çoğu bitkinin bahçelerimizin sunabileceğinden daha çok ışığa ihtiyaç duyduğunu belirtelim. Tropiklerden diğer güneş severlerden vazgeçmek zorunda kalabiliriz.

Neyse ki, özellikle gölgede büyümeye devam eden çalılar söz konusu olunca alternatifler artıyor. Tırmanca ortancaları, Euonymus ve kırmızı ile sarı dal kızılcık odunları, mürverler, ninebark ile spirea ve diğerleri olarak gözden geçirebileceğiniz standlar yer alıyor.

Bazı çalılar ise tam anlamıyla gölge alabilirken, diğerlerinin parlak ve yüksek gölgeye ihtiyaç duyduğunu belirtelim. Bir diğer deyişle, benekli ışık yada sabah güneşi. Diğerleri güneşte büyüyecek kadar çok yönlüdür. İşte sizler için bazı gölgeli favorilerimiz.

Oakleaf Ortanca

Dağ Defnesi

RododendronÖnemli bilgilendirmeler

Enfidan.com üzerinde satışa sunulan ürünler için;
 • Ürünler her zaman belirtilen boylarda gönderilir.
 • Ürün içerisinde herhangi bir saksı boyutu belirtilmişse de ürünlerin saksıları değişmiş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Saksı ihtiyaca göre büyümüş veya ufak saksıdaki satılık ürün belirtilen boya ulaşmış olabilir.
 • Bazı ürünler herdem yeşil kalacağı gibi bazı ürünler mevsimsel durumlara göre renk değiştirebilir, yaprak dökebilir durumda olabilir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kategoriler

  WhatsApp chat