Palmiye türleri

Palmiye ağaçları çok sık rastladığımız ve ülkemizde de çok fazla kullanılan ağaçlardan biridir. Hem yetiştirilme konusunda hem de bakım konusunda ciddi emek ve zorluk yaşatıyor. Özellikle palmiye ağaçları dar alanda yetiştirilmişse, çok daha değerli oluyor.

Hatta palmiye ağaçları 4000’den fazla ve 220 kadar da türü vardır. Çok fazla çeşitleri bulunan bu ağaçların çok fazla kullanım alanları bulunuyor. Palmiye ağaçlarının diğer ağaçlardan farkları ise ender ve değerli olmalarıdır.

Palmiye Türleri

Palmiyeler sadece gövde ve yapraklardan oluşmamaktadır. Hiçbir kısmında ise dal yoktur. Gövde ve yapraklar bir bütündür. Ayrıca bu ağaçların ekonomiye çok fazla katkısı bulunuyor. Palmiyelerin boyu ise çok fazla merak konusu olduğu için hemen belirtmek isterim. Boy konusunda 30 metreye dek uzadıkları görülmektedir. Çok uzun bir gövde ve etrafı ise yapraklarla çevrilidir.
Palmiyelerin 4000’den fazla palmiye ağacı ve 220’den fazla çeşidi bulunan bu ağaçların kullanım alanları çok fazladır. Her farklı kıtada bölgede farklı çeşitleri yetiştirilmektedir. Ancak ekonomi olarak yetiştirilen çeşidi hindisdan cevizli olanıdır. Hindisdan cevizli olan ağacın yapısı hem uzun olurken hem de tepe kısmında toplu küre şeklinde meyve veren bir ağaç olarak görülür. Diğer çeşidi ise hurma ağacı olarak biliniyor. Fas ve Cezayir gibi bölgelerde hurma ağacı olarak çok fazla kullanılır.

Son olarak ise palmiye ağaçlarının özellikle yağ ve nişasta gibi birçok besin olarak kullanıldığını belirtelim. Mobilya gibi yapılarında ham maddesi olarak kullanılabilir. Çok fazla türü olduğu için bilinen bazı türleri;

  • Hindistan cevizi,
  • Hurma,
  • Areka,
  • Telli Palmiye,
  • Kraliçe palmiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kategoriler

WhatsApp chat